Поліскый Лемко (macsolas) wrote,
Поліскый Лемко
macsolas

Кримська "готика": Шиварин

Джерело: Лісапєдом по горах

У путівниках по Криму кажуть, що печерні міста-монастирі півострова можна пообходити по три штуки за день.

Та яке там! Поки на гору видерешся, поки все пороздивляєшся – от і час отаборятися настає. Хіба що зробити, як один жж-здих, який приїхав на Манґуп автівкою, зробив дві фоти, не вилазячи з неї, і написав, що там нема, шо дивитися.

Про Мангуп якось, іншалла, іншим разом. А наразі фортеця, яку кримські татари називають Сюйрен, а готською мовою то був Сківарин, чи Шиварин.

До Шиварина веде стежина по мальовничій ущелині, порослій лісом.

У певному місці від головної стежини відходить доріжка на монастир Чилтер Къоба. До нього ми не долізли, бо вже пізно було. Та й стежиною, чесно кажучи, знудилися йти.

Побачивши просвіт між деревами, полізли вгору. І то не просто просвіт – а сухопад. Чи як ще сказати… Тобто навесні тут певно тече водоспад, а зараз сухо і самі голі каменюки.

Джерело: Лісапєдом по горах


Вилізши на плато, ми помітили… точніше нічого не помітили. Сама ж фортеця, тобто те, що від неї залишилося, обросла лісами і ховається за деревами майже на самому краї мису Куле Бурун (кримською то як раз і означає: мис із вежею). Бо турки, Тамерлан, і руйнівний час залишили від цього славного міста лише одну єдину вежу, рештки стіни і купу каміння.

Ця велична фортеця, яка була побудована чи то в шостому столітті н.е., чи пізніше, у свій час стала північним форпостом князівства Феодоро, в якому жили греки разом із готами. От вам і справжня готика. Тільки кримська.

Площа цієї твердині не складала і двох гектарів. Однак з впевненістю можна сказати, що жила тут протьма люду. Адже забудовано все було дуже щільно, про що можна сказати по численних рештках від будинків.

До речі про вежу. У її верхньому ярусі було розташовано церкву. І досі можна побачити на її склепінні рештки фрески.
Джерело: Лісапєдом по горах


Здогадатися, що там було, мені, наприклад, важкувато. Однак розумні люди провели реконструкцію і кажуть, що ця фреска 13-го ст. виглядала приблизно от так:Пару років тому інші реконструктори вирішили зробити туристам подарунок: звести зруйновану сторону башти, щоби… Ну, не знаю для чого. Щоби красивіше було чи щоби надати об’єктові більш товарний вигляд.

Стіну таки відбудували, але простояла вона недовго. У будь-якому разі зараз вже її нема. Що було - те загуло.

Джерело: Лісапєдом по горах

Tags: Къырым, роверизм
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments